niedziela, 26 marca 2017

Jak skutecznie uczyć się języków


Jak skutecznie uczyć się języków


Języki obce to jak wiadomo jedna z najważniejszych umiejętności dzisiejszych czasów. Można powiedzieć, że to karta przetargowa w wyścigu o pracę, wynagrodzenie i możliwość awansów.
Jeśli nie znasz języków, niestety rynek pracy będzie dla Ciebie bezlitosny. Praktycznie w każdej dziedzinie i każdym ogłoszeniu o pracę umiejętność przynajmniej języka angielskiego w stopniu komunikatywnym to już chleb powszedni. Coraz częściej firmy wymagają już umiejętności dwóch języków. 


Bezlitosna prawda jest taka, że nie znając języków nie masz co liczyć na fajne stanowisko. Znając jeden - masz taką szansę, a władając kilkoma językami raczej masz pracę w kieszeni. Niejednokrotnie osoby znające kilka języków są podkupywane przez firmy, które same proponują Ci stanowisko. Dzisiejszy rynek pracy tak bardzo ewaluował, że niestety skończone studia nie są dla Ciebie gwarancją dobrej pracy, zresztą one nic już nie gwarantują. Najczęściej liczy się sam papier, fakt wykształcenia wyższego. Nie ma co się oszukiwać, dziś studia ma praktycznie każdy. Nikomu już to nie imponuje. Firmy również nie przykładają do tego aż takiej wagi jak kiedyś. Teraz liczy się coś więcej. Pracodawcy wolą zatrudnić kogoś bez studiów w danym kierunku, wysłać go na szkolenia, które wyuczą go wiedzy koniecznej na przyszłym stanowisku niż inwestować w jego naukę danego języka. Mówiąc konkretnie - to się po prostu nie opłaca. Nauka języków pochłania zdecydowanie więcej czasu i pieniędzy niż szkolenie przygotowujące do pracy. Pracodawcy zdając sobie z tego sprawę szukają więc obecnie osób władających obcymi językami. Oczywiście są zawody, w których  konkretne wykształcenie nadal jest na pierwszym miejscu - medycyna, prawo itd., ale coraz częściej można spotkać się z ogłoszeniami, gdzie wymagane są studia inżynierskie bądź po prostu skończone studia wyższe, bez podania kierunku.

Sam angielski nikomu już nie imponuje, ale jest koniecznym minimum. Co zrobić, żeby go doskonalić? Może tak jak ja nie masz na co dzień kontaktu z angielskim i nie chcesz wypaść z obiegu, a może chcesz sam nauczyć się kolejnego języka, by zwiekszyć swoją wartość jako pracownika na rynku pracy? Obojętnie co Tobą kieruje pamiętaj, że sam plan nie wystarczy. Pisałam już o tym tutaj. Nauka języka wymaga ogromnego samozaparcia i konsekwencji. Klepanie słówek i przerabianie podręczników może skutecznie zniechęcić. Dlatego też należy próbować sięgnąć też po inne metody i znaleźć te, które przypadną Ci do gustu. 

No właśnie, jak skutecznie uczyć się języków, by nie był to czas stracony, a jak najlepiej wykorzystany? Oto moja sprawdzona lista:


1. Postaw na różnorodność - nie znudzisz się, a możesz tylko zmotywować

2. Nie stawiaj sobie nierealnych celów w zbyt krótkim czasie - to Cię tylko zniechęci

3. Oglądaj filmy w tym języku, słuchaj radia, osłuchuj się z językiem - wcale nie musisz rozumieć tego o czym mówią. Udowodniono, że słuchając danego języka człowiek łatwiej go później przyswaja.

4. Czytaj gazety, książki - podkreślaj nieznane słowa i tłumacz je

5. Tłumacz ulubione piosenki - ich treść przestanie być dla Ciebie zagadką

6. Korzystaj z aplikacji do nauki

7. Oglądaj filmiki edukacyjne - Internet jest pełen ludzi, którzy chcą prekazać Ci swoją wiedzę

8. Zapisz się na grupy wymian językowych - Facebook zrzesza ludzi z całego świata z którymi możesz rozmawiać w ich rodzimym języku

9. Możesz wykupić sobie za niewielkie pieniądze internetowe kursy i uczyć się w wolnej chwilii

10. Rozmawiaj z członkami rodziny w danym języku, o ile oczywiście również się go uczą

11. Pisz listy do znajomych i potem sprawdzajcie je sobie nawzajemJak sam widzisz, dzisiejsze czasy pozwalają nam skutecznie uczyć się języków bez konieczności wydawania fortuny na szkoły językowe, prywatne korepetycje i drogie podręczniki. Oczywiście jeśli dysponujesz gotówką na ten cel - jak najbardziej to również dobra droga. Chcę pokazać Ci jednak, że nawet jeśli nie chcesz wydawać na naukę zbyt dużo, możesz bez problemu sam, w zaciszu domowym i ciepłych kapciach szkolić skutecznie język obcy. 

Wkrótce postaram się zdradzić Ci w jaki sposób ja szkolę swój angielski z sześciomiesięcznym dzieckiem przy boku. Pracuję już nad listą kokretnych miejsc w sieci i innych skutecznych narzędzi, które przetestowałam i uważam za świetne sposoby nauki.Jeśli podobał Ci się mój tekst udostępnij go lub zostaw komentarz, a  będę wiedziała, że moja praca ma sens. Twój gest to ogromna motywacja do dalszego pisania!

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia