poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Jak rozszerzać dietę niemowlakaJak rozszerzać dietę niemowlaka

Jeszcze nie tak dawno rozszerzanie diety było dla mnie ogromną zagadką. Kompletnie nie miałam pojęcia kiedy zacząć i od czego, nie mówiąc już o tym w jaki sposób wprowadzać nowe posiłki do jadłospisu mojej Córeczki. 

Przyszedł jednak ten moment, kiedy na talerz miały wskoczyć warzywa, owoce, kaszki i soczki. Ze względu na fakt, że rozszerzanie diety wypadło nam akurat w styczniu, gdzie niestety nie miałam dostępu do pewnych, nie pryskanych warzyw i owoców postanowiliśmy rozpocząć naszą przygodę od gotowych słoiczków. Sensowne wydaje mi się stwierdzenie, że ich składniki są poddawane bardziej rygorystycznej kontroli niż te które możemy kupić w supermarkecie. 

Nasza droga przez pokarmy stałe naznaczona była jednak już od początku większą czujnością ze względu na nietolerancję mleka krowiego u Panny N. Możesz o tym przeczytać w poście 'Czy nietolerancja pokarmowa u niemowlaka to wyrok na przyszłość'

Swój sposób wprowadzania nowych posiłków konsultowałam z pediatrą alergologiem, mogę więc z czystym sercem podać Ci tych kilka rad.

1. Pierwsze podajemy zawsze warzywa! Podając dziecku jako pierwsze owoce może się zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało zaakceptować potem smaku niesłodkich warzyw.


2. Każdy nowy pokarm należy podawać przez 3-5 dni bez innych nowości w diecie swojej (jeśli karmisz piersią), jak i dziecka. Reakcja alergiczna może bowiem wystąpić już od chwili po podaniu aż do tych kilku dni. 3 dni to absolutne minimum!


3. Zaczynamy od 1 łyżeczki! Jeśli jako pierwszy pokarm wybrałaś marchewkę - podaj tylko 1 łyżeczkę pierwszego dnia. Pół lub cały słoiczek na raz mógłby wywołać problemy żołądkowe u maleństwa, którego układ pokarmowy nigdy nie miał do czynienia z innym pokarmem niż mleko. Oczywiście potem, gdy dziecko od jakiegoś czasu jada już stałe posiłki, nowy produkt nie musi być już podawany w tak malej ilości.


4. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna u dziecka na dany pokarm, odstaw go i później spróbuj jeszcze raz podać, by upewnić się, że to on nie jest tolerowany przez organizm Twojego dziecka. Jeśli rzeczywiście to on wywołał uczulenie, odstaw go na okres 3 miesięcy, po czym spróbuj wprowadzić go znowu uważnie obserwując reakcje dziecka. Lekarz u którego byliśmy powiedział, że u tak małego dziecka dojrzewanie układu pokarmowego tak dynamiczne, że po 3 miesiącach produkt nietolerowany może już spokojnie nie wywoływać żadnej alergii. 


5. Nie wprowadzaj wszystkiego na raz - pośpiech możne tylko zaszkodzić. Jeśli podasz dziecku zbyt wiele nowych produktów na raz, może ono zareagować uczuleniem. Przy dużej ilości nowych pokarmów ciężko będzie dojść co rzeczywiście nie jest tolerowane.

6. Rób notatki! Staraj się notować dokładnie wszystko co wprowadzasz do diety swojej lub swojego dziecka, by  każdej chwili móc sprawdzić co ewentualnie wywołało reakcję alergiczną


7. Wprowadź do diety dziecka gluten miedzy 5 a 7 miesiącem życia. Wtedy najlepiej jest on tolerowany przez dzieci. Podobno podany po 1 roku życia częściej może wywołać alergię.

8. Jeśli wprowadzasz nabiał do diety swojego dziecka wybieraj te produkty, które znajdują się w szklanych słoikach. Niestety te, które producenci umieszczają w plastikowych opakowaniach zawierają dużo konserwantów. 

Rozszerzanie diety dziecka i momenty, kiedy z apetytem pochłania kolejną łyżeczkę nowego dania to ogromna przyjemność i szczęście dla każdego rodzica. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała również o niewysłowionej radości matki, która po szczęśliwym zakończeniu karmienia musi wykąpać dziecko i siebie, zrobić pranie i wyszorować cały dom, ponieważ pociecha zechciała naśladować traktor z pełną buzią dyni. Oczywiście w innych okolicznościach przyrody, kiedy chcesz pochwalić się jak dziecko ładnie naśladuje dźwięki - ono akurat milczy. Życie!Pamiętaj, że zanim zastosujesz jakiekolwiek porady zamieszczone w internecie, skonsultuj się z lekarzem. Informacje zamieszczone w internecie nie zastąpią kontaktu ze specjalistą.
Jeśli podobał Ci się mój tekst udostępnij go lub zostaw komentarz, a  będę wiedziała, że moja praca ma sens. Twój gest to ogromna motywacja do dalszego pisania!

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia